kerámia bevonat autóra
- Autó

Kerámia bevonatok autóra: minden, amit tudni érdemes

Napjainkban egyre többet lehet hallani a kerámia bevonatokról. Ezeknek a spéci termékeknek a segítségével hosszú távon megőrizhetjük autónk ragyogó megjelenését, miközben könnyű tisztíthatóságot biztosít. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, amiket érdemes tudni róluk.

Mi is pontosan a kerámia bevonat?

A kerámia, vagy helyesebben fogalmazva esztétikai bevonat egy víztaszító hidrofób bevonat, amely sokáig biztosítja az autó csillogását. A nevét onnan kapta, hogy egy kerámiával megegyező keménységet képez a felületen a megkötést követően.  Emellett – tényleg csak minimálisan – védi a fényezést a kisebb fizikai behatásoktól is. Amit azonban még fontosabb megjegyezni, hogy a használata után sokkal könnyebben tisztán tartható a jármű. A hidrofób hatásnak köszönhetően egyszerűen eltávolíthatók a szennyeződések (pl. por, madárpiszok, sár, kátrány, gyanta stb.), miután azok nehezen tudnak megtapadni a felületen.

Mennyire képez tartós bevonatot?

Egy minőségi kerámia bevonat hosszútávú védelmet képes biztosítani a jármű fényezésének – amennyiben azt megfelelően telepítik. A tartós eredmény érdekében ugyanis megfelelően elő kell készíteni a felületet, amihez nagyfokú autókozmetikai tapasztalat és  fényezéstechnikai szaktudás szükséges. A fényezés állapotától és a kezelni kívánt terület méretétől függően a kerámia bevonat autóra megközelítőleg 2 nap alatt applikálható – ebbe az intervallumba beletartozik a száradási, kötési idő is. Ha a karosszéria mellett egyéb helyekre is szeretnénk felvinni a felületet (ablakok, alufelnik külső / belső felülete, szélvédő, féknyergek, fa díszítő berakások, bőrfelületek, karbonkiegészítők a motortérben stb.), a telepítési idő kitolódhat akár 4-5 napra is.

Ami a kerámia bevonat tartósságát illeti, az nagymértékben függ az autó ápolásától és a használattól. Amennyiben nem tesszük ki járművünket extrém igénybevételnek, és tartózkodunk az agresszív gépi autómosók erősen lakkromboló hatásától, a védőréteg élettartama években is mérhető. Ha viszont ezekre nem figyelünk, az évekből  csupán hónapok lesznek. Napjainkban a legtartósabb eredményt a nanotechnológiás kerámia bevonatok jelentik, miután kémiai úton kötődnek a felülethez, egyedülálló védelmet biztosítva autónk számára.