Csődeljárás menete lépésekben
- Vállalat

Így kerülje el a csődeljárást frissen induló vállalkozásával

Az újonnan alapított vállalkozásoknak sosincs egyszerű dolga, különösen ha az alapító(k) első cége. Rengeteg hibát el lehet már követni az elején, viszont nem szabad, hogy csupán a sikertelenség kockázata eltántorítson minket a terveiktől.

Cikkünkben ismertetjük, hogy mire érdemes odafigyelni a cég indulása előtt és után is, hogy a sikertörténetek sorát bővítsűk.

Kalkuláljon a piac igényeivel

Magyarországon csupán a vállalkozások fele éli meg az első 5 évet. Ennek rengeteg oka lehet, de nem csupán az elhibázott vezetői döntések vezethetnek ide, hanem a telített piacba való belépés is. Komoly üzleti terv csak emiatt viszont nem feltétlen szükséges már az elején, ha a büdzsénk és kapacitásunk nem engedi ezt meg. Helyette viszont alapítóként mindenképp érdemes tájékozódni a nyilvánosan elérhető adatokból, saját kutatást végezni, átgondolni legalább kétszer, hogy mik lehetnek a vállalkozás buktatói.

Példák:

Új üzletet nyitunk, egy forgalmas helyen: Egyszerűnek tűnhet a recept, de rengeteg buktatója lehet. Ha más, hasonló szolgáltatást nyújtó üzletek már sikeresek azon a környéken, nem olyan egyszerű átcsábítani a vásárlókat az elején komolyabb anyagi ráfordítás nélkül. Továbbá minél forgalmasabb egy hely, annál nagyobbak a bérleti árak is, azzal is kalkulálni kell már évekkel előre, hogy milyen költségekkel számolhatunk e téren, nehogy meglepetés érjen.

Startup céget alapítunk: Lehet hogy úgy gondoljuk, hogy mi ötletünk teljesen új, világmegváltó és senki se gondolt még rá, de erről érdemes meggyőződni is. Startupok esetében a piackutatás mégfontosabb lehet, mint általánosságban véve, ne hagyjuk ki ezt a lépést semmi kép se. Másrészről lehet, hogy az ötlet jó és egyedi is, viszont a piacnak nincs igénye rá, vagy nem lehet belőle kellő mennyiségű profitot termelni. Tehát az ötletet magát gazdaságilag is érdemes megvizsgálni: ténylegesen lehet-e rá gazdaságilag egészséges vállalkozást építeni, vagy csak pénznyelő lesz belőle?!

Ezekre figyeljen oda a cég indulásakor

Természetesen nem csak előzetesen kell óvatosnak lenni, hanem akkor is, amikor a céget sikeresen megalapítottuk, ügyfelek is vannak már, de még láthatóan az elején vagyunk.

Tartsa rendben a pénzügyeket: Fontos, hogy a cég pénzügyi dokumentációja ne csak a törvénybeli előírásoknak feleljen meg, hanem legyen átlátható is. Nem szabad túlbecsülni a bevételeket se jelen, se jövő időben, érdemes készülni előre a rosszabb időszakokra is, továbbá a kiadások mértékét is rendben tartani. Természetesen megeshet egy vállalat életében, hogy kockázatosabb pénzügyi döntéseket kell hozni, de érdemes kalkulálni itt is előre, ténylegesen megéri-e a siker esélye, mennyit veszítünk, ha mégse úgy alakulnak a dolgok.

Ne felejtse el a marketinget: Még ha már ki is alakult az ügyfélkör, ami folyamatos anyagi biztonságot ad a cégnek, nem szabad ellustulni marketing téren. Mindig számítani kell arra, hogy bizonyos ügyfelek, vásárlók átpártolhatnak versenytársakhoz egy idő után, néha minden számunkra logikus érv nélkül is. Így nem csak az ügyfélkörünk megtartásán kell dolgozni, hanem bővítésén, akkor is, ha jelen helyzet nem feltétlenül indokolja.

Csődeljárás: vállalkozása még menthető!

Amikor úgy tűnik, hogy minden kötél szakad, akkor se keseredjen el teljesen. Ha érdekli, hogyan mentheti meg a csődeljárásban lévő cégét, kattintson az alábbira:

Csődeljárás menete lépésekben